Mam na imię Rafał i od kilkunastu lat zajmuję się profesjonalnym czyszczeniem kostki brukowej i nawierzchni betonowych. Przygotowałem dla Ciebie poradnik praktyka. Będą to proste porady odpowiadające na pytanie – jak wykonać mycie kostki brukowej domowym sposobem? Nie wszystkie prace wymagają zamawiania profesjonalnego serwisu.
Prace które jesteś w stanie wykonać na własną rękę, opisałem dla Ciebie w 5 krokach. Przejdźmy więc razem przez proces mycia kostki brukowej krok po kroku. Dowiedz się, jak możesz zadbać o wygląd i stan swojej elewacji samodzielnie.
Otrzymaj darmową wycenę na usługę mycia kostki brukowej. Zapewniam profesjonalny efekt i przystępną cenę.
lub
Kostka brukowa jest narażona na wpływ większości czynników zewnętrznych. To powoduje, że z biegiem czasu bruk ulega zabrudzeniu i degradacji. Na powierzchni lica kostki może pojawiać się mech, a także plamy różnego rodzaju. Te zabrudzenia to wynik sumy różnych czynników, które oddziaływują na powierzchnię codziennie.
Mogą to być czynniki takie jak:
Jak widać czynników wpływających na zabrudzenie jest wiele i to nie są wszystkie z nich, a jedynie te najczęściej spotykane. Natomiast najważniejsze w kontekście czyszczenia jest wiedzieć jakim odczynnikiem i jaką metodą potraktować dany rodzaj zabrudzenia, aby powierzchnię odczyścić skutecznie i zarazem nie zniszczyć materiału czyszczonego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak usunąć plamy po piasku na kostce brukowej – kliknij w poniższy link, który przeniesie Cię do szczegółowego artykułu.
Porada nr 1. Jak tanio usunąć najprostsze zabrudzenia?
Najtańszym rozpuszczalnikiem jest woda. Jeśli nie wiesz czy dane zabrudzenie da się usunąć domowym sposobem to najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie wiadra z wodą (może być ciepła lub gorąca, tym lepiej) i twardej szczotki np. ulicówka. Następnie wylej wodę na plamę, szoruj wcierając wodę w plamę, odczekaj 5 do 10 minut i powtórz metodę. Jeśli plama namięknie i będzie odczyszczać się to prawdopodobnie za którymś z następnych powtórzeń uda Ci się usunąć plamę. Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem. Do wzmocnienia efektu możesz dodać płynu do mycia naczyń, pomoże on przy zabrudzeniach tłuszczowych, podnosząc je na wierzch lica kostki brukowej.
Jeśli widzisz, że wysiłek włożony nie zdaje rezultatu wówczas prawdopodobnie czeka Cie bardziej zaawansowane mycie kostki brukowej przy użyciu myjki ciśnieniowej.
Myjka ciśnieniowa lub karcher to urządzenie, które może Ci pomóc w myciu kostki brukowej domowym sposobem. Jest to najpopularniejsza metoda, ale nie jedyna. Poprawna obsługa tego urządzenia to podstawa. Jeśli nie wiesz, na jakiej zasadzie działa to przede wszystkim przeczytaj instrukcje obsługi i zasady eksploatacyjne.
Jeśli jeszcze nie masz myjki ciśnieniowej, to przeczytaj poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednie urządzenie na miarę Twoich potrzeb.
Porada nr 2. Zasilenie myjki w wodę
Jeśli już posiadasz myjkę ciśnieniową, to pamiętaj, że myjkę należy podłączyć wężem ogrodowym o odpowiednim przekroju. Optymalna będzie średnica 3/4 cala, aby przepływ wody był wystarczający do właściwego zasilenia urządzenia w wodę. Zadbaj o to, aby nie było zagięć, a woda mogła płynąć nieprzerwanie do urządzenia ciśnieniowego.
Miej na uwadze również to by podczas twojej pracy nikt z domowników nie korzystał w sposób znaczący z wody. Pralki, zmywarki lub kąpiele potrafią zabrać całą, lub większość wody z sieci, która potrzebna jest Ci do pracy. Tak samo praca w godzinach popołudniowych w okresie podlewania trawnika lub ogródka przez Ciebie lub sąsiadów zabiera wodę. Ponadto, jeśli pracujesz po 19:00, to musisz wziąć pod uwagę, że sąsiedzi mogą kąpać dzieci, i wody w sieci wodociągowej będzie mniej.
Ryzyko nr 1. Uszkodzenia myjki ciśnieniowej
Brak odpowiedniego przepływu wody będzie powodowało zjawisko kawitacji czyli sprężania powietrza zamiast wody w pompie ciśnieniowej. Skutkuje to zatarciem gumowych uszczelnień i doprowadzi w konsekwencji do awarii myjki ciśnieniowej, która zatrzyma urządzenie. Ogólnie rzecz biorąc myjki z marketu są coraz delikatniejsze i wymagają delikatnej obsługi. Zdecydowanie łatwiej popsuć takie urządzenie, a częstokroć po 6 miesiącach szansa na skuteczną reklamację maleje drastycznie. Zjawisko odmów gwarancyjnych jest nagminne i dotyczy również profesjonalnych myjek ciśnieniowych, ponieważ prawie zawsze istnieje szkoda, która może być wynikiem eksploatacji mniej lub bardziej prawidłowej lub szkoda wynikająca ze zużycia się elementu, który nie jest objęty gwarancją np. uszczelka.
Przydatny link:
Porada nr 3. Wygoda pracy z myjką ciśnieniową
Wygoda pracy na każdym stanowisku wpływa na jakość i bezusterkowość pracy, nie inaczej jest gdy wykonujesz samodzielne mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową.
Pamiętaj, aby mieć odpowiednio długi wąż ciśnieniowy, ponieważ mycie wokoło budynku dostępnych miejsc wymaga przemieszczania. Dobrze jest gdy wąż ciśnieniowy ma od 10 do 20 metrów długości, a nawet więcej. Pozwala na swobodną pracę. Rozłóż wąż ciśnieniowy daleko od ścian, aby przeciągając go nie uszkodzić krawędzi ścian oraz roślinności. Rozłożenie węży poza terenem mycia ułatwi Ci pracę, ponieważ nie będziesz musieć przestawiać węży każdorazowo podczas czyszczenia.
Porada nr 4. Inne narzędzia i pomoce
Podczas pracy w zależności od danej realizacji będziesz potrzebował zapasowych elementów, które mogą ulec zniszczeniu. Zdiagnozuj, co może być Ci potrzebne w ilościach x2. Natomiast z rzeczy podstawowych możesz uwzględnić te z poniższej listy:
Ryzyko nr 2. Oparzenia skóry chemikaliami
Sposób dystrybucji chemii na plamy oraz jej skład chemiczny jest niebezpieczny. Skład chemiczny większości produktów jest niebezpieczny dla skóry i oczu człowieka. Podczas nakładania produktu na bruk lub podczas pracy w wietrznej pogodzie najczęściej chemia ma kontakt z rękoma i dalej za ich sprawą pośrednio z ustami i oczami. Poprzez mokre materiałowe rękawice lub odzienie ochronne można nabawić się uczuleń lub oparzeń skóry. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, aby zaoszczędzonych pieniędzy wykonując mycie kostki brukowej domowym sposobem nie wydać na wizytę u lekarza oraz na maści, żele i kremy na oparzenia skóry.
Zabezpieczenie elementów wyposażenia ogrodu i otoczenia jest tym bardziej ważne. Straty związane z naprawą lub przywróceniem początkowego stanu mogą być znaczące.
Ryzyko nr 3. Szkody materiałowe
Ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznych np lampy oświetleniowe lub gniazdka elektryczne umieszczone tuż nad kostką przy elewacji jest duże. Jeśli nie znasz się na elektryce to możesz potrzebować wezwać elektryka, aby naprawił i oczyścił zabrudzone elementy. Tak samo elementy sterowania i poruszania bramą wjazdową częstokroć są na wierzchu i narażone są za zachlapanie błotem. Ich późniejszy rozruch może być trudny lub doprowadzić do awarii.
Jeśli masz zamiar używać produktów chemicznych, których działania nie znasz dokładnie, przeczytaj instrukcję aplikacji i ryzyka z tym związane. Pamiętaj, że są środki oparte na wodorotlenkach technicznych, solach technicznych, kwasach organicznych i kwasach nieorganicznych wchodzą w reakcje ze wszystkim, czego dotkną. Nieprzemyślana praktyka na własnej nieruchomości może doprowadzić do szkód materiałowych i znacznych kosztów naprawy.
Porada nr 5. Zabezpiecz co się da
Aby uniknąć odbarwień lub uszkodzeń elementów wyposażenia i materiałów przyległych, warto zabezpieczyć:
Rośliny: Okryj rośliny folią lub starannie je odstaw, aby uniknąć kontaktu z chemikaliami. Wrażliwe rośliny mogą ulec poparzeniom, a szczególnie delikatne mogą uschnąć w skutek działania chemii. Pamiętaj, że najczęściej kwiaty niszczą się przez fizyczne nadepnięcia lub przeciągniecie wężem ciśnieniowym podczas pracy. Pamiętaj również o ciśnieniu wody, które może przeciąć roślinę lub po odbiciu od bruku naruszyć łodygi i kwiatostan. Zminimalizuj ryzyko osłaniając roślinę.
Drzwi drewniane, lakierowane i plastikowe: Przykryj okna folią ochronną, aby uniknąć uszkodzeń, jeśli nie jesteś pewnie działania preparatów chemicznych. Uważaj również na ciśnienie wody. Częstokroć woda może przelewać się do wnętrza domu przez uszczelki, które lata świetności mogą mieć za sobą. Pamiętaj, że drewno chłonie wodę co może doprowadzić do spuchnięcia drzwi i ram okiennych.
Materiały przyległe: Starannie zabezpiecz wszelkie materiały, takie jak drewno, metale, ruchome elementy, a także elektryczne urządzenia takie jak: lampy oświetleniowe i gniazda prądowe. Pamiętaj, że drewno jest delikatne, a aluminium nie lubi produktów chemicznych, szczególnie tych do kostki brukowej.
Porada nr 6. Bądź uważny i ostrożny
Podczas prac czyszczących na posesji zwróć uwagę na detale, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Bądź uważny i ostrożny. Strach i obawa przed uszkodzeniami jest w tym przypadku bardziej zasadna niż brawura i odwaga. Unikaj:
Mycie kostki brukowej to proces, który można wykonać w pojedynkę, pod warunkiem, że jesteś odpowiednio przygotowany. Zaplanuj starannie czynności, używaj odpowiednich narzędzi, chroń siebie i swoje otoczenie. Wynikiem odpowiedniego podejścia Twojej pracy będą czyste nawierzchnie brukowe.
W tym rozdziale skupimy się na tym, jak wykonać mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową. Podpowiem jaka technika będzie optymalna i jak wyjść z tego obronną ręką. Trudno jest wykonać profesjonalne czyszczenie bez użycia mocnej myjki ciśnieniowej, ale są przypadki w których można poradzić sobie ze słabszym urządzeniem.
Myjki ciśnieniowe generują silny strumień wody, który może uszkodzić delikatne elementy. Do mycia bruku przyda się większy przepływ wody i wyższe ciśnienie, ale bez przesady – zwróć uwagę czy nie powodujesz szkód w otoczeniu zbyt wysokim ciśnieniem. Sprawdź, czy Twoje urządzenie posiada regulator ciśnienia. Dlatego zawsze rozpoczynaj pracę na niskim ciśnieniu i stopniowo je zwiększaj, jeśli to konieczne. Jeśli Twoje urządzenie nie posiada regulatora ciśnienia, możesz z powodzeniem zmniejszyć ciśnienie robocze, dobierając odpowiednio większą dyszę do lancy. Zwiększając dziurę poprzez którą wypływa sprężona woda, jednocześnie zmniejsza się ciśnienie.
Kieruj strumień wody w tempie jednostajnym w powtarzalnych kierunkach. Powtarzalność ruchów powinna zapewnić Ci możliwe najlepszy efekt. Zaczynaj pracę zawsze od miejsc, w których wydaje Ci się, że będzie najtrudniej. Wówczas możesz kontrolować jakość mycia na całej powierzchni.
Porada numer 7. Patrz co się dzieje w okół Ciebie
Spróbuj znaleźć takie miejsca jak zagłębienia terenu i zacząć oczyszczać te miejsca. Jeśli woda wcześniej zgromadzi się w tych miejscach, wówczas będzie Ci trudniej czyścić właśnie tam. Jeśli nie ma takich miejsc to zacznij od końca działki lub najwyższego punktu na posesji aby iść wraz z kierunkiem wody. Dobrym rozwiązaniem będzie zacząć od miejsc takich jak zakamarki, wówczas zostaną Ci duże i proste powierzchnie co przyspieszy prace. Zwróć uwagę, że woda, którą pracujesz będzie się gromadzić i przemieszczać na posesji co może utrudniać pracę.
Zakładam, że nie masz doświadczenia w myciu na efekt, wykorzystując różne techniki pracy, dlatego też proponuje Ci poniższe rozwiązanie. Trzymaj dyszę myjki ciśnieniowej w odpowiedniej odległości od nawierzchni, zwykle około 15-30 centymetrów, aby uniknąć zbyt bliskiego kontaktu i obciążeń na przestrzeń międzyfugową. Równomierne utrzymanie odległości między dyszą myjki, a nawierzchnią zapewni jednolite czyszczenie i uniknie nierówności w wyglądzie. Skieruj strumień od siebie pod kątem 15-30 stopni i wykonuj jednostajne ruchy w lewo i prawo myjąc powierzchnię „na zakładkę”. Odpowiednie nachylenie strumienia wody sprawi, że fuga zostanie mniej wypłukana. Utrzymując wąską szerokość ruchu – maksymalnie do 1 metra szerokości – unikniesz nadmiernego chlapania błotem w oczy. Zwróć uwagę, aby nie wykonywać zbyt szybkich ruchów, ponieważ szczególnie przy użyciu dyszy rotacyjnej mogą pozostać charakterystyczne 'kółka” czyli miejsca, gdzie dysza nie zdążyła obrócić pozostawiając nawierzchnię brudną.
Jeśli przeoczyłeś coroczne mycie konserwacyjne, to możesz wspomóc proces odczyszczania produktami chemicznymi. Instrukcje i metodyki aplikacji produktu znajdziesz na karcie umieszczonej na butelce. W praktyce możesz do tego użyć pianownicy montowanej na myjkę ciśnieniową, opryskiwacza ogrodowego lub możesz nanieść produkt z wiadra, używając szczotki z miękkim włosiem. Niezależnie od metody aplikacji nakładaj produkt równomiernie. Pamiętaj o wszystkich ryzykach i zasadach BHP związanych z aplikacją produktów chemicznych.
Ryzyko nr 4. Kombinacje niewskazane
Wszelkie formy kombinowania, wymyślania i próbowania eksperymentalnego mogą skoczyć się wypadkiem lub uszkodzeniem ciała, lub mienia. Nie warto. Korzystaj z pewnych i sprawdzonych metod nawet jeśli wydaje Ci się, że będą trwać o wiele dłużej. Metody na skróty mają to do siebie, że co któryś raz nie udają się, zabierając dużo więcej czasu lub powodując kosztowne błędy. Ryzyka nie są warte korzyści, jakie możesz osiągnąć we własnym zakresie.
Pamiętaj, że zawsze możesz zlecić wykonanie usługi profesjonalnej firmie co w gruncie rzeczy nie jest takie drogie zważywszy na wszystkie potrzeby i ryzyka.
Poprawki to jedna z ostatnich czynności, jakie powinieneś wykonać. Sprawdź w tym celu stan zabrudzenia pod różnymi kątami i zobacz, czy wszystko ładnie udało Ci się domyć. Nawierzchnia po wyschnięciu może pokazywać błędy, których na mokrym nie było widać. Sprawdzaj pod różnym kątem patrząc na nawierzchnię – ilość niedociągnięć może Cię zaskoczyć, nawet pomimo skrupulatności i wolnego mycia. Wykonaj poprawki lub powtórz mycie jeśli nie jesteś zadowolony. Sprawdź, czy nie uszkodziłeś bramy, lamp, elektryki, roślinności lub czy nie zalałeś budynku. Jeśli efekt, który osiągnąłeś jest zadowalający, wówczas zostało ostatnie zadanie.
Pamiętaj, aby pozostawić miejsce pracy w stanie niepogorszonym jak przed rozpoczęciem czynności. Umyj chodnik z błota, wypłucz trawę, zlej roślinność wodą, zdemontuj wszystkie zabezpieczenia ze ścian budynku. Pamiętaj także o myjce i narzędziach pracy. Narzędzia powinny być czyste – szczególnie jeśli je pożyczyłeś. Przepłucz myjkę i pianownicę, wyczyść węże, przemyj wiadra, szczotki, pędzle, taczkę. Pamiętaj, że za rok będziesz powtarzać ten proces. Wtedy będzie Ci już łatwiej, pamiętając wszystkie błędy, jakie popełniłeś.
Zachowanie ostrożności i przestrzeganie powyższych zasad pomoże Ci w bezpiecznym i skutecznym myciu kostki brukowej przy użyciu myjki ciśnieniowej.
Porada nr 8. Zadbaj o siebie
Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wysiłku fizycznego w takiej formie, jaką odbyłeś przy czyszczeniu kostki brukowej, to pamiętaj, że jest to obciążenie dla zdrowia. Bądź przygotowany na zakwasy – bolące plecy, kark, ręce i nogi to normalność w tej pracy. Obciążenia chemiczne np. wysypki, bolące oczy lub spierzchnięte usta mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia. Praca cały dzień w wodzie to wyzwanie dla odporności organizmu. Wzmocnij się suplementacją i pożywnym posiłkiem, aby uniknąć kilkudniowej choroby.
Przepis na czysta kostkę brukową jest bardzo prosty. Wykonuj regularne mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową samą wodą. Jeśli Twoje nawierzchnie są nowe i czyste, to tym bardziej powinieneś praktykować regularne mycie ciśnieniowe samą wodą. Możesz to wykonać nawet bez myjki, używając węża ogrodowego z silnym strumieniem wody. Płukanie chropowatej nawierzchni sprawi, że pozbędziesz się kurzu i piasku. Zabrudzenia atmosferyczne stanowią dobre podłoże dla rozwoju grzybów pleśniowych.
Natomiast jeśli będziesz regularnie się go pozbywał, to wydłużysz czystość bruku o kilka lat. Przedłużysz tym samym okres, w którym będziesz musieć skorzystać z gruntownego chemicznego czyszczenia przez profesjonalną firmę.
Jest jeszcze jeden sposób, aby ułatwić sobie utrzymanie czystości na posesji. Możesz zaimpregnować bruk impregnatem hydrofobowym. Warstwa impregnatu pomoże Ci utrzymać czystość i zachować lepszy wygląd kostki brukowej. Szczegółowy opis metod impregnacji to materiał na kolejny poradnik, który przygotuję dla Ciebie niebawem.
Jeśli Twója kostka brukowa jest bardzo brudna to masz 2 wyjścia:
Wykonać samodzielne mycie kostki brukowej domowym sposobem lub zleć gruntowne czyszczenie nawierzchni profesjonalnej firmie.
Gdy już Twoja nawierzchnia będzie czysta, to pamiętaj o regularnym zamiataniu i płukaniu bruku we własnym zakresie. Innym rozwiązaniem wydłużającym czystość jest impregnacja kostki brukowej, ale najczęściej będzie to już zadanie dla wyspecjalizowanych firm, które kładą na co dzień impregnaty na materiały budowlane. Impregnacje łatwo popsuć, dlatego nie zalecam wykonywania samodzielnie tej czynności bez solidnych podstaw w budowlance.
Porada nr 9. Zaplanuj mycie kostki brukowej przed myciem okien
Dobrze jest zaplanować mycie kostki brukowej przed myciem okien, niezależnie od tego, czy zamierzasz wykonać mycie kostki brukowej samodzielnie czy zlecić firmie czyszczącej. Ciężko jest uniknąć chlapania brudną, a nawet czystą wodą podczas mycia kostki brukowej lub jej płukania na koniec. Nawet czysta woda zawiera związki mineralne, które osadzają się na szybach. Zaschnięte krople wody pozostawią na szybie osad który będzie wymagał użycia płynu do szyb lub płynu domowej receptury.
Jak pozbyć się osadu na szybach domowym sposobem? Użyj ciepłej wody, octu i płynu do naczyń. Taka mieszanka pozwoli Ci z łatwością usunąć ślady po zaschniętej wodzie.
Aby uniknąć podwójnej pracy przy myciu okien warto zaplanować czynności czyszczące nawierzchnie przed myciem okiem.
Mam nadzieję, że informacje, które przygotowałem dla Ciebie okażą się pomocne i skuteczne w praktyce. Jeśli zaoszczędzisz sobie choćby jednego problemu, wpadki czy awarii podczas pracy ten poradnik będzie bardzo wartościowym narzędziem i pomocą dla początkujących praktyków.
Przygotowałem ten poradnik, abyś mógł samodzielnie i bezpiecznie wykonać ciśnieniowe mycie kostki brukowej. Domowym sposobem da się wyczyścić dużo rzeczy, ale do pewnego momentu. Jeśli przegapisz ten moment, w którym samodzielne mycie nie pomaga, a sklepowe detergenty nie działają tak, jakbyś chciał, wówczas będziesz skłonny zlecić prace czyszczące profesjonalnej firmie. Mam nadzieję, że wówczas przypomnisz sobie o mnie :).
Specjalistyczny serwis z doświadczonymi technikami wykona to dla Ciebie profesjonalne mycie kostki brukowej w sposób najlepszy z możliwych oferując dodatkowo impregnację nawierzchni. Będziemy czekać na Twój kontakt.
@ 2012 - 2024 | Mycie dachów | Mycie elewacji | Czyszczenie kostki brukowej | Impregnacja | Brudtech