BrudTech
Specjalistyczna firma czyszcząca materiały budowlane na budynkach i w posesjach. Specjalizacja: mycie, czyszczenie, impregnacja. Zakres: mycie dachów, mycie elewacji, mycie kostki brukowej.
W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania pomagające uporać się z problemem jakim jest mech na dachu.
Glony zielone – pleurococcus vulgaris, są najczęstszym gościem na pokryciach dachowych naszych budynków na terenie Polski. Wytwarzają one zielony nalot na pokryciach dachowych. Proces porastania dachu różnymi rodzajami grzybów, alg, porostów nazywamy skażeniem mikrobiologicznym.
Nalot mchu na dachu bierze się z przyrody, a przede wszystkim w skutek wilgoci. Istnieją przyczyny dzięki którym mech na dachu będzie pojawiał się szybciej. Jedną z istotnych przyczyn jest lokalizacja budynku. Budynki, które swoją lokalizacją zapewniają warunki wilgotne oraz w pobliżu lasów, pól i łąk będą zdecydowanie bardziej narażone na rozwój skażenia mikrobiologicznego. Drugą równie często spotykaną przyczyną jest nieprawidłowa konstrukcja dachu, która nie zapewnia odpowiedniej wentylacji. Długo utrzymująca się wilgoć na powierzchni dachu i pod pokryciem dachu jest motorem napędowym skażenia mikrobiologicznego.
Pokrycia dachowe np. dachówki powinny mieć możliwość wyschnięcia na skutek swobodnego ruchu powietrza pod dachówką od okapu do kalenicy. W skutek czego ruch powietrza osusza dachówkę od spodu spowalniając rozwój grzyba na zewnątrz.
Na rynku dostępne są dachówki wentylacyjne, które poprawiają cyrkulacje powietrza pod dachówkami. Montuje się je przy kalenicach oraz na dużych połaciach dachu.
Przy dachach o niskim stopniu nachylenia np. poniżej 30* zaleca się montować grubsze kontrłaty aby zwiększyć przestrzeń do cyrkulacji powietrza. Szczeliny wentylacyjne przy okapie również powinny być odpowiednio większe. Oczywiście standardem jest montaż taśmy kalenicowej, która wspomoże cyrkulacje.
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego również ma wpływ na tempo w jakim skażenie mikrobiologiczne zaatakuje nasz dach.
Które pokrycia dachowe są najbardziej odporne na porastanie przez mech?
Najszybciej zjawisko porastania przez mech zaobserwujemy na powierzchniach porowatych niezabezpieczonych czyli na dachówce ceramicznej naturalnej i dachówce cementowej ( betonowej ). Następne w kolejności będą powierzchnie zabezpieczone i powierzchniowo gładkie: dachówka angobowana, blachodachówka i dachówka ceramiczna glazurowana.
Nie mniej jednak jeśli mech ma wyrosnąć to wyrośnie i żadna powierzchnia (oprócz tych miedzianych) nie będzie odporna na mech jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków. Różnice w porastaniu dachu przez mech ze względu na rodzaj powierzchni dachowej może wynosić około 3 lata.
Otoczenie dachu i budynku może mieć wpływ na porastanie mchu na powierzchniach. Co do zasady budynek powinien być wystawiony na promienie słoneczne i swobodną cyrkulacje powietrza z każdej strony.
Wysokie drzewa, które zasłaniają dach od wiatru i słoną – rzucają cień, są przyczyną porastania mchu w tych miejscach.
Ponad to zalegające na dachu liście i igliwie sprzyjają rozrostowi mikrobiologicznemu. Zalecamy coroczne usuwanie zanieczyszczeń stałych z powierzchni dachu.
Często nie mamy możliwości naturalnego zapobiegania porostowi mchu czyli zapobiegania powstawania nadmiernej wilgoci na powierzchniach. Budynek jest wybudowany w gęstej zabudowie nieruchomości lub w pobliżu przybytków rolnych i lasów. Co wtedy?
Zapewniamy, że mech będzie porastał. Naturalny porost mchu wystąpi prędzej czy później. Możemy opóźnić porost mchu poprzez nakładanie impregnatów przeciw porostowi mchu natomiast jest to jedynie przedłużenie tego nieuniknionego zdarzenia. O ile przedłuży? Rok – dwa trzy lata? Okres ten jest bardzo indywidualny. Z reguły producent impregnatu daje 2-3 lata gwarancji na ponowny porost mchu.
Impregnaty są bardzo drogimi środkami zabezpieczającymi. Przy bardzo małych powierzchniach impregnacja może być odpowiednią metodą ponieważ koszt zakupu impregnatu będzie do zniesienia. Impregnat na 50m2 będzie kosztować od 250zł do 750zł w zależności od rodzaju impregnatu plus koszt nałożenia 1 lub 2-krotnego. Przy dużych powierzchniach koszty są znaczące. Przed nałożeniem impregnatu powierzchnie należy umyć lub wyczyścić w zależności jak bardzo jest zabrudzona.
Firma Brudtech zaleca regularne mycie dachów metodą ciśnieniową przy użyciu odpowiednich środków czyszcząco – zabezpieczających.
Dlaczego?
Koszt usługi mycia ciśnieniowego dachu jest porównywalny z usługą zakupu i nałożenia impregnatu. Nie wydając tych pieniędzy na sztuczną chemie, która spowolni porost mchu o 2-3 lata mamy w tych pieniądzach możliwość ponownego mycia powierzchni dachu.
Producenci dachówek zalecają mycie dachów raz na 5 lat. My zalecamy wykonanie mycia dachu raz na 5 do 8 lat w zależności od szybkości narastania skażenia mikrobiologicznego.
Po pierwsze – dachówka traci swoje szkliwo na skutek porostu mchu. Mech trawi dachówkę. Dachówka bez szkliwa szybciej przyswaja zabrudzenia co w rezultacie prowadzi do rozrostu mchu.
Po drugie – wygląd powierzchni dachu. Budynek wygląda na zaniedbany, brudny. W rezultacie glony, porosty, grzyby i mech znaczącą obniżają wartość wizualną nieruchomości.
Wybierz firmę z doświadczeniem. Doświadczenie osób chodzących po Twoim dachu jest bardzo istotne. Dowiedz się kto będzie chodzić po Twoim dachu, jakie ma doświadczenie i ile waży. Im cięższa osoba tym nacisk na pojedyncza dachówkę większy. W rezultacie pęknięcie wieloletniej dachówki bardziej prawdopodobne. Ponad to firma powinna gwarantować ubezpieczenie OC na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Proponujemy rozważyć współpracę z nami, ponieważ jako firma posiadamy wszystkie atrybuty porządnej firmy. Co więcej opinie o naszych wykonanych usługach są najlepsze. Zapraszamy do kontaktu z nami.
Specjalistyczna firma czyszcząca materiały budowlane na budynkach i w posesjach. Specjalizacja: mycie, czyszczenie, impregnacja. Zakres: mycie dachów, mycie elewacji, mycie kostki brukowej.
@ 2012 - 2024 | Mycie dachów | Mycie elewacji | Czyszczenie kostki brukowej | Impregnacja | Brudtech