Rodzaje pokryć dachowych, a mycie dachów

Dach – druga najważniejszy element domu po fundamencie. Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych. Mając na myśli pokrycie dachowe rozumiemy konstrukcję wykonaną z materiału, który szczelnie oddziela środek budynku przed wpływem  warunków atmosferycznych takich jak: wiatr, słońce, deszcz, chałas, wilgoć i inne zanieczyszczenia. Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych, jak i wiele czynników, które wpływają na dobór odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego. Niezależnie od wyboru pokrycia dachowego, każe z nich należy regularnie myć i czyścić z zabrudzeń. W zależności od stopnia zanieczyszczenia dachu w okresach 5 do 10 lat.

W poniższym tekście przedstawimy Państwu najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych wraz z komentarzem odnośnie mycia dachu i jego eksploatacji po latach.

Najpopularniejsze w tej chwili materiały stosowane do pokryć dachowych to: blachodachówka, dachówka ceramiczna, dachówka cementowa, dachówka bitumiczna.

Cena mycia dachówCENNIK

Blachodachówka 

Pokrycie dachowe wykonane z blachu profilowanej jest jednym z najtańszych rozwiązań dostępnym na rynku. Natomiast może okazać się nieopłacalna w przypadku dachów o bardzo skomplikowanej wieźbie. Do jej zalet należy lekkość konstrukcji. Blachodachówka jest wykonana z rdzenia stali lub aluminium kilkukrotnie powlekaną powłoką ochronną. Z uwagi na duży popyt na blachodachówkę istnieje szeroki wybór kolorów, kształktów i rozmiarów blachodachówek.

Mycie blachodachówki

mycie blachodachówki z sadzyBlachodachówka w trakcie wielu lat eksploatacji może ulegać wielu czynnikom, które niszczą jej wygląd i właściwości techniczne.
Sadza – szczególnie w około komina nagromadzają się pozostałości po wypalaniu, które niszczą i wypalają blachę. Grudki gorącej sadzy wypalają strukture ochronną blachy przeżerając się do rdzenia materiału. Sadza i zanieczyszczenia po wypalaniu mogą nagromadzić się na dachu jako spadek od sąsiednich budynków. Z reguły nie mamy wpływu na to czym pali w piecu nasz sąsiad, ale za to efekty wypalania się taniego opału mogą osiąść na naszych pokryciach dachowych.
Blachodachówka jest odpornym materiałem na zanieczyszczenia atmosferyczne. Glony i porosty jesli już zaatakowały blachodachówkę są stosunkowo łatwe do usunięcia.


Jednym z elementów, na który należy uważać szczególnie to twardość pokrycia dachowego. Blacha w zależności sposobu montażu i twardości może się wgniatać podczas chodzenia. Osoby z nadmierną wagą, nieumiejące poruszać się po profilowanej blachodachówce nie powinny na niej pracować. W naszej firmie pracują osoby, których waga ciała wraz osprzętem jest odpowienia do chodzenia po blachodachówce. Jeśli sytuacja tego wymaga używamy podnośnika koszowego jako alternatywnej formy dostępu.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna powstaje z wypalanej gliny i jest bardzo trwałym pokryciem dachowym odpornym na warunki atmosferyczne. Na rynku dostępnych jest szeroki wybór różnych kształtów i kolorów dachówki ceramicznej. Jest to jeden z droższych materiałów do pokrycia dachów. Dachówka jest niewielkim elementem i stosunkowo łatwo wymienić ją na nową w przypadku pojedyńczego pęknięcią lub zniszczenia.

Mycie dachówki ceramicznej

rodzaje pokryć dachowychNależy bardzo dbać o dachówkę ceramiczną w sytuacji jesli otoczenie jest nieodpowiednie. Mamy tu na myśli kominy z których wydobywają się związki chemiczne i resztki po opalaniu w piecach różnego typu i materiałów palnych różnego typu. Szczególnie jeśli chodzi o kominy służące do ogrzewania szklarni i różnego rodzaju hal w których uprawia się warzywa bądź grzyby. Zółte kropki na powłoce ceramicznej dachu są efektem ubocznym takiej sytuacji. Bardzo trudne do zmycia. 

W niemytej dachówce ceramiczne ulega zniszczeniu jej warstwa ochronna – szkliwo. Nagromadzony brud przyspiesza rozwój bakterii i grzybów, porosty trawią zewnętrzną powłokę i wrastają się dachówkę, obniżając jej wartość estetyczną i techniczną. Podczas mycia dachu metodą alpinistyczną może zdarzyć się sytuacja w której jedna z dachówke ulegnie pęknięciu lub odczepieniu z uwagi na jej słaby montaż lub kruchość starego materiału. Zalecamy przed myciem dachu zaopatrzyć się w kilka sztuk do ewentualnej wymiany. Delikatne pęknięcia dachówki kleimy na miejscu.

Dachówka cementowa

Dachówki cementowe lub betonowe są bardzo podobne pod względem swoich cech i właściwości do dachówek ceramicznych. Różnią się materiałem z którego są wypalane. Dachówki cementowe nie są tak trwałe jak ceramiczne, ale są znacznie tańsze, a ich obecna coraz lepsza jakość wykonania sprawia, że są bardzo dobrym materiałem na pokrycie dachu.

Mycie dachówki cementowej

mycie dachówki betonowejDachówki cementowe łatwiej i szybciej ulegają zanieczyszczeniom atmosferycznym niż ich ceramiczne odpowiedniki. Najczęściej dachówki cementowe mocno porastają glonami na ich pionowych krawędziach i w zakamarkach. Właśnie w tych miejscach dachówka cementowa ulega najczęstszym uszczerbkom. Prawidłowe umycie dachówki cementowej przywróci jej blask nowości. Szczególnie największy efekt widać na kontrastowych kolorach dachówki np czerwonym.

Dachówka bitumiczna

Dachówki bitumiczne nazywane nazywane są gonte i w budowie przypominają płaty papy. Ich budowa jest podobna, ponieważ w ich konstrukcji stosuje się rdzeń w postaci silnej osnowy z masy celulozowej, tworzyw sztucznych lub włókna szklanego. Taka osnowa pokrywana jest masą bitumiczna z dodatkiem granulatu mineralnego.Gont bitumiczny charakteryzuje się lekkością i elastycznością w montażu. W polskim budownictwie spotyka się również blachodachówkę pokrytą gontem bitumicznym.

Mycie gontu bitumicznego

mycie gontu firmaMycie gontu jest pracochłonną czynnością, akczkolwiek daje bardzo dobre efekty. Warunkiem bezpiecznego mycia ciśnieniowego jest tutaj pewność, że płaty gontu są solidnie zamontowane i nie oderwą się podczas uderzeń strumienia wody. Podczas mycia gontu należy być świadomym, że część granulatu mineralnego zostanie również wypłukana wraz z zabrudzeniami.
Załączone zdjęcie ukazuje blachodachówke pokrytą gontem bitumicznym przed myciem i po myciu dachu.

<< Powrót do PORADNIKA


Ceny mycia dachów – CENNIK

Zdjęcia z mycia dachów – ZDJĘCIA

Profesjonalne mycie dachów: Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Warszawa, a także Kutno, Gniezno, Toruń, Sieradz, Września.