Tynki elewacyjne: mineralny, akrylowy, silikatowy czy silikonowy?

Tynki elewacyjne chroniącą nasz budynek przed czynnikami zewnętrznymi. Istnieje kilka rodzajów materiałów stosowanych do budowy elewacji budynku, w tym kilka rodzajów tynków, które stosuje się w polskim budownictwie.

Poniższy artukuł przedstawia, krótką charakterystykę najczęściej stosowanych tynków na elewację.

Z pośród dostepnych tynków elewacyjnych można wymienić:

 • tynk mineralny
 • tynk akrylowy
 • tynk silikonowy
 • tynk silikatowy

Tynki elewacyjne – ich główną cechą, która definuje ich właściwości jest spoiwo użyte w produkcji. Wpływa ono na właściwości i cechy oraz decyduje o możliwości wykorzystania danego tynku. Spoiwo decyduje przede wszystkim o wytrzymałości, twardości i odporności na warunki atmosferyczne, temeperaturowe oraz zabrudzenia.

Tynki mineralne – spoiwem jest cement z domieszką polimerów. Cechy: dobra przyczepność, dobra elastyczność tynku. Paroprzepuszczalne. Mniej odporne na opady atmosferyczne. Najbardziej odporne na promienie słoneczne. Najbardziej odporne na mrozy. Stosunkowo odporny na zabrudzenia. Kolory pastelowe i naturalne.

Tynki akrylowe – spoiwem są żywice akrylowe. Niska paroprzepuszczalność. Najtrwardszy z tynków. Najmniej twardy z tynków – odpryskuje podczas mycia elewacji. Bardzo odporny na opady atmosferyczne. Mniej odporne na promienie słoneczne. Najbardziej narażone na niskie temperatury. Najłatwiej przyjmuje zabrudzenia. Największa paleta kolorów.

Tynki silikonowe – spoiwem są żywice silikonowe. Paroprzepuszczalne. Bardzo odporny na opady atmosferyczne. Najbardziej odporne na promienie słoneczne. Najbardziej narażone na niskie temperatury. Stosunkowo odporny na zabrudzenia. Największa paleta kolorów.

Tynki silikatowe – spoiwem jest szkło wodne z dodatkiem plastyfikatorów. Cechy: paroprzepuszczalne. Mniej odporne na opady atmosferyczne. Kolory pastelowe i naturalne.

Wygląd elewacji.

Użyty rodzaj tynku nie warunkuje znacząco wyglądu elewacji. Za wygląd elewacji odpowiada faktura i kolor barwnika i grubość jego nakładania. Stosuje sie gruności o 1 do 4 mm.

Tynki elewacyjne – najczęściej stosowanymi fakturami są:

 • kornik – rowkowy kształ struktury, pionowe lub poziome rowki.
 • baranek – chropowata struktura, widoczne grudki na płaszczyźnie tynku.

Poziomych rowków nie polecamy, gdyż najwięcej zabrudzeń  zbiera się w płaszczyznach poziomych co utrudnia mycie takiej elewacji.

Trwałość tynku.

Na trwałość tynku wpływa jego grubość i ziarnistość. tynki cienkie i gładkie (1mm) mają niską zdolność do przenoszenia naprężeń,a podczas mycia łatwiej je wypłukać. tynki grube i ziarniste (4mm) mają większa ilość masy w strukturze i lepiej wytrzymują naprężenia oraz mycie ciśnieniowe.

Kolor elewacji jest kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość elewacji. Czystą biel określa się parametrem 100, natomiast czystą czerń parametrem 0. Im wyższy parametr tym jaśniejsza elewacja. Jasne elewacje nie nagrzewają się na słońcu tak szybko, tak jak nagrzewają się ciemne elewacje. W przypadku ciemnych elewacji musimy liczyć się z tym, że kolor może wypłowieć po czasie, a na strukturze pojawią się pęknięcia i rysy.

Firma Brudtech zaleca stosowanie kolorów powyżej parametru jasności 40.

Tynki elewacyjne: akrylowe i silikonowe posiadają największą palete kolorów, natomiast tynki mineralne i silikatowe możemy zamówić w kolorach pastelowych i mineralnych.

Mycie i czyszczenie elewacji tynku

Jeśli tynk jest nowy i jego zabrudzenia są nieznacze, możemy corocznie własnymi siłami przemyć elewacje z powierzchniowych zabrudzeń (kurzu i piasku).

W sytuacji gdy tynk elewacyjny jest:

 • wieloletni
 • mocno zabrudzony
 • porośnięty glonami
 • znajduje się w trudnodostępnych miejscach
 • odkleja się, odpryskuje, pływa na elewacji

Firma Brudtech radzi aby tego typu prace zlecać wyspecjalizowanym firmom czyszczącym, które oprócz tego, że posiadają odpowiedni sprzęt czyszczący to oprócz tego dysponują doświadczeniem w codziennej pracy podczas usuwania skrajnych zabrudzeń z różnego rodzaju tynków i powierzchni zewnętrznych. Firmy takie posiadają skuteczne środki czyszczące, do których w większości nie ma dostępu w zwykłych sklepach i sieciówkach.

MYCIE ELEWACJI CENNIK

Ile kosztuje mycie elewacji? Ceny mogą być różne, natomiast profesjonalna firma, która zaopatruje się w skuteczne i bezpieczne środki chemiczne nie powodujace odbarwień i biodegradowalne, a także posiadające w pełni sterowane maszyny wysokociśnieniowe gorącowodne, realizujące prace minimum w 2 osoby nie umyje elewacji za bezcen. np 3zł. Ceny mogą oczywiście różnić się od ilości gdzie 1000m2 elewacji i więcej będzie zapewne gratyfikowane dużym rabatem na usługę, nie mniej jednak średnie realizacje od 300m2 zaczynają się od 5zł za m2 i mogą sięgać kwoty kilkunastu złotych w skrajnych przypadkach. 

<< Powrót do PORADNIKA