Jak często myć dach? Kiedy? Czyszczenie i konserwacja.

Jak często myć dach? Kiedy myć dach?

jak czesto myc dachBardzo często spotykamy się z takim pytaniem od właścicieli budynków. Jak często myć dach? Na to pytanie nie ma jednoznaczej odpowiedzi. Producenci dachówki deklarują, że okresy 5-10 lat są odpowiednie. Z naszego doświadczenia wynika, że częstsze mycie dachów jest wskazane tylko w skrajnych warunkach. Do skrajnych warunków możemy zaliczyć duże zalesienie wokoł pokrycia dachowego, dużo kominów opalanych węglem lub pochodnymi substancjami. Rzadziej niż co 10 lat można wykonać czyszczeni dachówki ceramicznej, która jest usytuowana na spadzistym dachu, znajduje się w lokalizacji, gdzie rozwój mchów i porostów jest utrudniony np. przewiewne tereny, dużo słońca, mało kurzu. Dachówki o szklistej powierzchni noszą miano " samoczyszczących ", stąd przy odpowiednich warunkach środowiskowych zachowują dłużej czystość. 
Odpowiadając na zadanie pytanie- jak często myć dach? Mycie dachu co 5 – 10 lat jest optymalnym rozwiązaniem. Natomiast, zalecamy sprawdzać corocznie stan pokrycia dachowego, aby nie przeciągać tego co nieuniknione. Pokrycie dachowe zachowa swój nienaganny wygląd i stan techniczny znacznie dłużej.

Dlaczego regularnie wykonać czyszczenie dachu?

Zabrudzenia atmosferyczne odkładające się na dachu (kurz, piasek), a także liście, igliwie, odchody ptactwa stanowią doskonałą pożywkę do rozwoju wszelkiego rodzaju porostów (glony, algi, mchy) na pokryciu dachowym. Rozwój biologiczny zabrudzeń zaczyna się w szparach i szczelinach czyli tam gdzie jest najbardziej wilgotno. Mejsca te wolno dosychają z uwagi na brak przewiewu oraz słońca. Rozwój żywych form biologicznych na pokryciu dachowym powoduje niszczenie zewnętrznych wartw dachu co ma wpływ na wygląd zewnętrzny (kolor) jak i stan szkliwa, które odpowiada za właściwości samoczyszczące w przypadku dachówek lakierowanych. Przeciąganie tego co nieuniknione nie jest optymalnym rozwiązaniem. Regularne czyszczenie dachu wydłuży jego wartości techniczne i estetyczne.


Brudtech – Mycie dachów << zobacz jak My wykonujemy czyszczenie dachów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą:

<< Powrót do PORADNIKA


Ten artykuł został oznaczony: poradnik, forum, opinie, mycie dachu jak często? kiedy myć dach? regularne mycie dachu,  konserwacja dachu, czyszczenie dachówki.