Czyszczenie kostki brukowej – problemy

Trudne zabrudzenia i czyszczenie kostki brukowej to często wieloetapowa procedura i dobierana jest każdorazowo do uwarunkować czyszcznej powierzchni.

Myjąc kostkę brukową możemy napotkać się z wieloma rodzajami zabrudzeń takich jak:trudne zabrudzenia na kostce brukowej problem

  • zabrudzenia tłuszczowe ( z grilla), plamy oleiste ( wycieki z aut),
  • plamy ropopochodne (ślady opon),
  • pozostałości po pracach remontowo-budowlanych (farby, tynki, cement, impregnaty),
  • plamy po nawozach (utlenianie magnezu),
  • różnego rodzaju odbarwienia (plamy rdzy)
  • a także zabrudzenia organiczne (mech, glony, grzyby).

Niektórych zanieczyszczeń nie da się usunąć tanio lub bez pewnych odbarwień kostki brukowej. Należy pamiętać, że kostka brukowa posiada strukturę otwartą i łatwo nasącza się różnymi substancjami, stąd całkowite wypłukanie plam nie zawsze jest skuteczne.

Radzimy zapobiegać, dlatego też warto zostawić sobie trochę kostki brukowej w zapasie. W łatwy sposób można wymienić pojedyńcze trwale zabrudzone kostki.

Usuwanie tłustych plam z kostki brukowej.

Aby usunąć tłuste plamy z kostki brukowej potrzebujemy odpowiednich środków chemicznych, wysokiego ciśnienia i gorącej wody. Przy głęboko wchłoniętych przez kostkę brukową plamach oleistych po profesjonalnym czyszczeniu może pozostać delikatny cień po plamie.

Zalecamy usuwanie tłustych zabrudzeń od razu po ich powstaniu, zlać gorącą wodą i zetrzeć lub posypać sorbentem.

Pobudowlane czyszczenie kostki brukowej.

Pobudowlane czyszczanie kostki brukowej to jedna z najbardziej wymagających form czyszczenia, ponieważ kostka na placu budowy zabrudzona jest różnego rodzaju trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, które często trwale wiążą się ze strukturą kostki brukowej.

Lepiej zapobiega, więc radzimy zabezpieczyć kostke brukową folią budowlaną lub rozsypać na nią piasek płukany, ewentualnie żwir aby ograniczyć wchłanialność substancji takich jak farby, impregnaty, oleje, rozpuszczalniki.

Zanieczyszczenia organiczne kostki brukowej

Zanieczyszczenia organicze typu mech, glony, grzyby i tym podobne są stosunkowo łatwe do usunięcia. Po wypłukaniu ich z fug i struktury kostki należy je zebrać i usunąć. Należy zadbać o to aby nie wypłukać całej fugi w kostce brukowej. Jeśli zechcesz uzupełnić fugi kruszywem, radzimy aby był to piasek płukany albo kwarc. Spowolnisz dzieki nim ponowny porost mchu, traw i innej roślinności.

Wykwity wapienne na kostce brukowej

Wykwity wapienne na nowopołożonych kostkach brukowych są procesem naturalnym wynikającym procesu produkcji, użytych składników do produkcji i środowiskiem w jakim kostka brukowa przebywa. Wykwity wapienne znikają po czasie. Można je zmywać przy użyciu odpowiedniej chemii, ale nie należy się ich obawiać.


Zapraszamy do zapoznania się z naszą:

<< Powrót do PORADNIKA