Czym czyścić kostkę brukową?

maszyna do mycia kostki brukowejCzym czyścić kostkę brukową? Istnieje wiele metod czyszczenia kostki brukowej. Najistotniejszym kryterium jest metraż kostki brukowej, który w znaczącym stopniu wpływa na czasochłonność prac. Profesjonalna firma posiadające odpowiednie narzędzia pracy i doświadczenie bardzo chętnie wykona taką usługę, natomiast osoba prywatna nie dysponująca odpowiednimi narzędziami stanie przed bardzo wymagającym problemem.

Niewielkie areały kostki brukowej np do 50m2 można spróbować doczyścić samemu używająć np. różnego rodzaju szczotek ręcznych, gorącej wody i chemii. Dysponowanie myjką ciśnieniową sklepową (marketową, potocznie nazywaną karcher) ułatwi prace, lecz nie należy spodziewać się za dużo po takim urządzeniu. Dysponująć odpowiednio dużą ilością czasu, energii i samozaparcia można podjąć próbę własnoręcznego wyczyszczenia kostki brukowej. Nic nie jest za darmo, chemia również kosztuje. Należy pamiętać, iż na różne rodzaje plam potrzebujemy różnych płynów chemicznych ( ich średnia cena rynkowa waha się między 20zł a 30zł za 1 litr płynu), które to płyny nie dają gwarancji usunięcia docelowych plam, ponadto mogą pozostawić na kostce przebarwienia i cienie.

czym czyścić kostkę brukowąFugi przerośnięte mchem można wydłubać ręcznie za pomocą własnoręcznie wykonanego narzędzia lub zakupionego w sklepie ogrodnicznym. Jeśli dysponują Państwo małą myjką ciśnieniową można spróbować wyczyścić kostkę używając wysokiego ciśnienia i pistoletu z dyszą płaską. Należy przygotować się wówczas na spory bałagan ( do kilku metrów) związany z odpryskiem wypłuczyn we wszystkich kierunkach. Niewielki wydatek wody myjki marketowej może nie wystarczyć do uzyskania zadowalających rezultatów. Mycie z pistoletu pozostawi na kostce brukowej paski widoczne od strumienia dyszy płaskiej, a strumień skierowany pod nieodpowiednim kątem na fugę wypłuka ją doszczętnie rozrzucając błoto we wszystkich kierunkach.

Istnieje wiele ryzyk i zagrożeń wynikających z mycia kostki brukowej własnymi siłami, ale jest to wykonalne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą:

<< Powrót do PORADNIKA