Co ma wpływ na zabrudzenia ścian budynku?

Istnieje stare powiedzenie mianowicie: Jak dbasz, tak masz. Dotyczy to również tematu zabrudzenia ścian elewacji.

Każdy budynek wymaga troski i konserwacji. Elewacje budynków nie są wyjatkiem od reguły. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na szybkość zabrudzeń elewacji budynków.
Firma BrudTech bazując na swoim doświadczeniu przedstawia listę czynników, które sprawiają, że jedne budynki brudzą się szybciej, a drugie wolniej.

Lokalizacja – miejsce w którym budynek / dom się znajduje

Usytuowanie budynku blisko drogi lub ciągu komunikacyjnego sprawia, że kurz, piasek (droga utwardzona) lub dym spalinowy osiada na strukturze elewacji zmniejszając jej walory estetyczne. Bliskość kominów opalanych węglem, miałem, ekogroszkiem również wpływa na stan zabrudzeń elewacji. Jeśli elewacja znajduje się w pobliżu drzew możemy mieć doczynienia z owadami, pająkami, ślimakami, a nawet żywicą.

Wilgoć

Domy i budynki zlokalizowane w lasach, nad jeziorami lub w miejscach gdzie utrzymuje sie wilgoć bedą narażone na działanie glonów i grzybów, które stopniowo będą niszczyć strukture elewacji. Wilgoć od ziemi może również powodować odklejanie się tynku co może prowadzić do dziur w elewacji.

Rodzaj tynku a zabrudzenia

Wyróżniamy cztery rodzaje najczęściej stosowanych tynków: mineralny, akrylowy, silikatowy, silikonowy. Każdy znich ma inną budowę chemiczną. Tynk mineralny najbardziej naturalny i oddychający. Pozostałe tynki mogą posiadać domieszki chemiczne, które zwiększają alkaliczność i przy tym odporność na rozprzestrzenianie się grzybówi porostów. Tynk mineralny z uwagi na swoją kruchość jest najtrudniejszy do umycia. Pozostałe tynki, które wprowadzone zostały do obrotu w latach późniejszych (lepsze technologie) są łatwiejsze do wyczyszczenia z zabrudzeń.

Nasiąkliwość

Nasiąkliwość jest jedną z cech, która wpływa na samoczyszczenie. Najbardziej nasiąkliwym jest tynk mineralny, stad w najmniejszym stopniu jest on w stanie samooczyścić sie  podczas opadów atmosferycznych. Pozostałe tynki mają większą zdolność do samooczyszczenia – największą tynki silikonowe. 

Gładkość powierzchni

Im gładsza powierzchnia tym rłatwiej będzie utrzymać czystość elewacji. Wiele zabrudzeń zostanie zmytych podczas silnych opadów deszczu. Przy silnie chropowatych powierzchniach zabrudzenia będą wnikać w kieszonki chropowatej struktury i wraz z wodą rozwiną sie tam porosty, które będa trudniejsze do usunięcia.

Faktura tynku

Faktura tynku ma wpływ nie tylko na gładkość powierzchni. Faktura typu kornik będzie znacznie szybciej gromadziła brud aniżeli faktura typu baranek cienkoziarnisty. Kornik ułożony w poziomie będzie bardziej narażony na gromadzenie się zabrudzeń i będzie trudniejszy do umycia w porównaniu do faktury kornika pionwego. Im większa zairnistość tynku tym większe tempo brudzenia się elewacji.

Kolor

Jasne elewacje szybciej pokazują zabrudzenia z kurzu i piasku. Biel traci swoją jasność i przestaje odbijać prmienie słoneczne. Ciemniejsze elewacje bardziej maskują zabrudzenia.

<< Powrót do Poradnika