Usuwamy zielony nalot: mech na elewacji oraz glony i wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne i nieorganiczne spotykane w polskim budownictwie.
Usuniemy skutecznie zielony nalot z Twojej elewacji w bardzo atrakcyjnej i konkurencyjnej cenie. Gwarantujemy szybki termin realizacji usługi.
lub
Glony i mech porastają na elewacji ponieważ mają ku temu warunki. Podstawą rozwoju mchu i glonów na elewacji jest wilgoć, która wspólnie z zabrudzeniami atmosferycznymi (piasek, kurz) stanowią pożywkę dla rozwoju skażenia mikrobiologicznego.
Jest wiele sposobów na usunięcie zielonego nalotu z elewacji. Można działać zapobiegawczo i myć regularnie ściany, można zabezpieczać ściany impregnatem lub też zamówić usługę w wyspecjalizowanej firmie czyszczącej.
Jeśli wyeliminujemy wilgoć to glony, mech i porosty nie wyrosną.
Jeśli zaimpregnujemy elewację hydrofobowa sprawimy, że zielony nalot na elewacji nie będzie mieć warunków do rozwoju.
Jeśli będziemy regularnie myć elewacje glony i mech również nie wyrosną.
Ściany budynku powinny być odsłonięte, mieć swobodny dostęp do cyrkulacji powietrza, a więc nie powinny być zasłonięte drzewami, ani czymkolwiek innym. Słońce wygrzewa i osusza ściany od wschodu i południa. Ściany zachodnie i północne powinny mieć możliwość osuszania poprzez ciąg powietrza. Wszystkie ściany budynku powinny mieć swobodny dostęp do słońca i wiatru.
Kwiatostany i roślinność zlokalizowana bezpośrednio pod ścianami budynku jest czynnikiem, który wpływa na podwyższenie wilgoci w tych miejscach. Rośliny gromadzą wilgoć, a także uwalniają ją do otoczenia. Jeśli znajdują się blisko ścian, wówczas ściany absorbują wilgoć dłużej pozostawiając wilgotne. W rezultacie stwarzają lepsze warunki do rozwoju glonów, które niszczą zewnętrzną warstwę elewacji budynku.
Konstrukcja ścian budynku ma wpływ na porastanie mchu i glonów. Materiały z których ściana jest zbudowana są mniej lub bardziej przepuszczające parę wodną i jednocześnie osuszające się. W nowoczesnym budownictwie, które jest zarazem oszczędne najczęściej spotykamy ściany, które zachowują się jak termos. Nie przepuszczają pary wodnej z żadnym kierunku. W rezultacie zewnętrzne ściany są dłużej mokre jedynie pozostając osuszane zewnętrznie. Szczególnie rano następuje kondensacja pary wodnej – efekt rosy. Jeśli osuszanie zewnętrzne jest niewystarczające – powstają zielone naloty glonów, mchu i porostów.
Wyposażenie budynku w sprawne technicznie okapy, parapety, a nawet cokół wokół budynku mogą pomóc w zwalczaniu wilgoci na ścianach. Tego typu sprawy zwykle załatwia się na etapie projektu budynku lub remontu. Natomiast należy pamiętać o tych aspektach, podczas szukania przyczyn zawilgocenia ścian elewacji.
Do usunięcia mchu z elewacji nie wystarczy mycie wodą pod ciśnieniem, nie wystarczy też ocet na glony na elewacji. Co prawda dla oka będzie widoczna różnica, jednakże nie uda się zwalczyć wszystkich zarodników grzybów i pleśni, szczególnie na porowatych elewacjach. W rezultacie po jakimś czasie nastąpi ponowny rozrost glonów, grzybów, alg, porostów i mchu.
Biorąc pod uwagę, że skażenie mikrobiologiczne w swej podstawowej postaci jest niewidoczne dla oka wskazane jest użycie odpowiednich środków dezynfekujących o charakterze biobójczym.
Następnie odpowiednio nasączoną powierzchnie należy zmyć w odpowiedni sposób pod odpowiednim ciśnieniem. Należy pamiętać, że każdy materiał ma inna wytrzymałość techniczną. Każda ściana ma również swoją historie użytkowania i wykonania, a najbliższe środowisko i otoczenie mogło inaczej oddziaływać na każdą ze ścian lub fragmenty ścian. Efekty mogą być różne. Usuwanie glonów z elewacji wymaga wprawy i doświadczenia, aby możliwe w umiarkowanym stopniu obciążać tynk cienkowarstwowy. Nieuwaga i nonszalancja w czynnościach mogą doprowadzić do dużych szkód i obciążeń ekonomicznych dla inwestora.
W związku z powyższym bardzo ważne jest aby firma wykonująca czyszczenie elewacji z glonów dysponowała odpowiednim wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu prac jakościowych na bardzo delikatnych podłożach.
Kluczową sprawą jest również wyposażenie wykonawcy. Szczyty domów i budynków sięgają do wysokości około 10 metrów. Budynki wielorodzinne są jeszcze wyższe i mogą sięgać nawet 37 metrów. Precyzyjne mycie delikatnych powierzchni na wysokości od 5 metra wzwyż wymaga specjalistycznych metod dostępu np. rusztowania, podnośnik koszowy, a także narzędzi dedykowanych. Praca na niskich ścianach nie jest tak wymagająca, ale nie znaczy to, że można ją wykonać czymkolwiek. Mycie elewacji z glonów z ziemi z długich kilkumetrowych lanc teleskopowych jest możliwe ale nie jest całkiem bezpieczne z uwagi na powiewy wiatru, bujanie elastycznej lancy i ciśnienie wody, które pracuje wewnątrz lancy.
Prawidłowo wykonana usługa mycie elewacji środkami biobójczymi lub czyszczenie elewacji z glonów i mchów przy użyciu środków biobójczych, dedykowanych narzędzi i środków do mycia elewacji powinno dać efekty od razu widoczne dla oka. Co więcej odpowiednie zastosowanie środków czyszczących o charakterze biobójczym powinno zagwarantować kilkuletni okres użytkowania bez widocznego rozwoju mikroorganizmów.
Wspaniały efekt czystości ścian warto wzmocnić impregnacją hydrofobową. Jest to szczególnie istotne jeśli ściany eksploatowane są w warunkach, które sprzyjają rozwojowi glonów i grzybów pleśniowych. Dzięki impregnacji wydłużysz ten efekt nawet 3-krotnie.
Większość z inwestorów nie ma doświadczenia w wyborze wykonawcy do tego typu usług, ponieważ mycie elewacji wykonuje się raz na kilka lat. Należy zaufać wykonawcy. Należy również sprawdzić dotychczasowe realizacje wykonawcy, należy sprawdzić opinie i ich rzetelność w Internecie. Ponad to należy zapytać się o poszczególne etapy prac i kto będzie fizycznie wykonywać pracę. Cena usługi może odzwierciedlać to z jakim zaangażowaniem wykonawca będzie inwestował w wykonanie danej realizacji.
Jeśli czujesz się na siłach i chcesz spróbować wykonać samodzielne czyszczenie elewacji z glonów domowym sposobem to warto zapoznać się z naszymi poradnikami. Pierwszy z nich wdraża w temat i jest dla osób wykonujących mycie domowym sposobem. Po zapoznaniu się z nim przeczytaj drugi poradnik dla osób bardziej zaawansowanych, gdzie omówione są przykłady, błędy i ryzyka związane z usuwaniem glonów z elewacji.
@ 2012 - 2024 | Mycie dachów | Mycie elewacji | Czyszczenie kostki brukowej | Impregnacja | Brudtech