Spis treści artykułu opisującego plamy na elewacji pochodzącego z działu – Mycie elewacji:
Otrzymaj darmową wycenę na usługę usunięcia plam z elewacji. Zapewniamy profesjonalny efekt i przystępną cenę.
lub
Ciemne plamy na elewacji po deszczu. Większość plam na elewacji eksponuje się w trakcie i tuż po deszczu, gdy ściana jest mokra. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na to, że zacieki na elewacji po deszczu pojawiają się.
Plamy mogą wynikać z technicznych aspektów wykonania całej ściany – nie tylko warstwy dekoracyjnej. Możemy dla przykładu podać miejsca sklejeń i łączeń płyt styropianowych albo miejsc, gdzie klejone są dyble mocujące styropian. Styropian nie przepuszcza powietrza, natomiast szczeliny lub klej już tak. Na powierzchniach, które parują (wysychają) nie powstają zabrudzenia biologiczne. Natomiast na styropianie już tak.
Plamy mogą również wynikać z eksploatacji. Woda spływająca z parapetów ciurkiem po ścianie powoduje zacieki na elewacji, które potrafią wymyć warstwę farby z tynku. Są to najczęściej spotykane plamy eksploatacyjne, które wynikają z błędnego montażu.
Plamy mogą również wynikać z błędu technicznego wykonania tynku, który może wystąpić przez nieprawidłowe zacieranie lub inne aspekty wynikające z prawidłowego procesu układania warstwy dekoracyjnej. Warstwę dekoracyjną tynku trzeba umieć odpowiednio wykonać, ważnych jest wiele aspektów jak: dynamika wykonania, umiejętność zacierania, pogoda podczas prac. Innymi słowy, potrzeba dobrych fachowców, którzy wykonają dzieło artystyczne, unikając marnotractwa cennego materiału.
Zielone plamy na elewacji – elewacja jest po prostu brudna! Zielony czy brunatny nalot na elewacji może wskazywać na to, że elewację porastają pleśnie, glony, algi i inne skażenie mikrobiologiczne. Kurz i piasek na elewacji powoduje jej szarzenie i sprawia, że promienie słoneczne się nie odbijają od ściany. Mycie elewacji pokrytej kurzem sprawi, że elewacja będzie jaśnieć, kolor się ożywi i będzie odbijał promienie słoncze.
Plamy na elewacji po natrysku wody ze studni głębinowej. Przyczyną występowania plam powstałych z własnego ujęcia wody jest skład chemiczny wody. Woda z wysoką zawartością żelaza pozostawia rdzawy nalot, rdzawe plamy na elewacji i elementach infrastruktury zewnętrznej. Do zabrudzeń dochodzi poprzez długotrwałą dystrybucję wody przez zraszacze lub inne systemy podlewania ogrodowego.
Rude plamy na elewacji mogą być spowodowane przez natrysk wody z wysoką zawartością żelaza. Zagadnienie omówiliśmy dokładniej w poprzednim rozdziale.
Więcej o usuwaniu rudych plam z elewacji przeczytasz na Blogu w artykule zatytułowanym – Rdzawe plamy na elewacji od wody. W artykule opisujemy zlecenie jakie wykonaliśmy u Pani Justyny.
Rdzawe plamy na elewacji mogą być spowodowane przez korozję metali. Wiele elementów konstrukcyjnych lub wyposażenia budynku wystaje ze ścian, stykając się z warstwą dekoracyjną elewacji. Mogą to być: anteny satelitarne, barierki, haki i inne mocowania, a także opierzenia konstrukcyjne np. połaci dachowych. Tak powstałe zacieki na elewacji są bardzo widoczne i mocno obniżają wartość wizualną elewacji.
Brązowe plamy mogą powstawać na skutek wody z wysoką zawartością żelaza lub korozji metali. Zagadnienia te omówiliśmy w poprzednich rozdziałach. Brązowe plamy mogą być również wynikiem zagrzybienia elewacji pleśniami i algami. Kolor skażenia mikrobiologicznego nie zawsze musi być zielony. Występuje cała paleta barw, która odpowiada odpowiednim szczepom pleśni, które pokrywają ściany elewacji.
Białe plamy na elewacji mogą pochodzić od pleśni, które porastają elewacje. Skażenie mikrobiologiczne (pleśnie, algi) może występować w różnych kolorach zależnie od rodzaju bakterii, które skaziły ściany.
Najczęściej jednak gdy mamy na myśli białe plamy lub białe naloty mamy do czynienia z wykwitami wapiennymi, które pokrywa ściany tworząc białe zacieki i białe plamy. Jest to naturalny proces dojrzewania ścian, wytrącania soli ze struktur materiałów budowlanych. Białe plamy można usunąć odpowiednimi preparatami chemicznymi.
Zielony nalot na elewacji to najczęściej jest skażenie mikrobiologiczne. Ściany elewacyjne budynku skażone przez pleśnie, algi i glony porastają połać ściany, tworząc zielony nalot. Nalot może przybierać różne kolory w zależności od rodzaju bakterii, które porastają elewacje budynku.
Do usunięcia tego typu skażenia stosujemy specjalistyczne preparaty chemiczne, które usuwają zarodniki pleśni i grzybów oraz dezynfekują powierzchnie. Następnie ściany myjemy myjką ciśnieniową lub metodą niskociśnieniową w zależności od predyspozycji ściany.
Aby powstrzymać proces powstawania plam na elewacji wystarczy wykonać impregnację hydrofobową. Oczywiście, impregnacje poprzedzać musi profesjonalne czyszczenie elewacji metodą chemiczną, tak aby odzyskać wygląd nowości tynku. Dopiero wówczas polecamy wykonać impregnację elewacji. Tak zakonserwowana ściana będzie odporna na wchłanianie wilgoci, dzięki czemu pozostanie zdecydowanie dłużej czysta.
Niezależnie od tego jakiego koloru są plamy i zacieki na elewacji po deszczu lub w słoneczny dzień stanowią zagrożenie dla trwałości tynku. Osady biologiczne i mineralne tworzą plamy, które mogą mieć każdy kolor np. białe, zielone, brązowe, czerwone, rdzawe, czarne itd. Niezależnie od koloru powinny być usunięte ze ścian. Regularne mycie elewacji jest podstawowym zabiegiem konserwacyjnym. Powłoka zabezpieczająca w postaci impregnatu hydrofobowego ochroni elewację przed zaciekami i pozostawi ją dłużej czystą.
@ 2012 - 2024 | Mycie dachów | Mycie elewacji | Czyszczenie kostki brukowej | Impregnacja | Brudtech