Niskociśnieniowe mycie elewacji jest jedną z wielu metoda czyszczenia elewacji budynków. Artykuł pochodzi z działu – Mycie elewacji.
Spis treści:
Doradztwo, wycena i rezerwacje terminów – tel. 512 505 510
Niskociśnieniowe mycie elewacji polega na przywróceniu stanu czystości, usunięciu zabrudzeń i zdezynfekowaniu powierzchni ścian budynków bez użycia strumienia wody z dużym ciśnieniem.
W praktyce wykorzystanie tej metody polega na wykorzystaniu preparatów chemicznych i ich naniesieniu na powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia. Następnie ściany zostają spłukane niskociśnieniowym strumieniem wody. Woda spływa po ścianie budynku grawitacyjnie, pozostawiając czystą elewacje.
Przykład: Ściana skażona mikrobiologiczne pokryta zielonym nalotem (mech, pleśnie, algi, grzyby). Na taką ścianę zostaje naniesiony preparat o właściwościach grzybobójczych tzw. odgrzybianie elewacji. Jego działanie powinno usunąć skażenie mikrobiologiczne w całości. Ściany następnie zostają spłukane wodą pod niskim ciśnieniem lub przy użyciu szczotek teleskopowych z niskociśnieniowym natryskiem wody.
Powyższe dwa zdjęcia przedstawiają skrajne zabrudzenia ścian wynikłe wskutek oprysku wodą ze studni z własnego ujęcia wody. Woda z dużą zawartością żelaza przez kilka lat opryskiwała ścianę pokrytą cienkowarstwowym tynkiem silikonowym. Pod tynkiem znajduje się styropian. Zabrudzenia zostały usunięte metodą niskociśnieniową w oparciu o kilkukrotne nakładanie specjalistycznych preparatów chemicznych. Efekt jak widać na zdjęciu, jest bardzo zadawalający.
Mycie elewacji metodą niskociśnieniową można zastosować do czyszczenia każdej elewacji. Natomiast najczęściej stosuje się je przy czyszczeniu elewacji bardzo delikatnych, kruchych, uszkodzonych i zabytkowych ścian. Metoda niskociśnieniowa z racji swoich ograniczeń może być nieskuteczna przy usuwania uporczywych zabrudzeń. Wtedy często wspomagana jest ręcznym czyszczeniem lub szorowaniem. Metoda ta nadaje się do odświeżania elewacji blaszanych np. hal przemysłowych i magazynowych, ale nie zawsze jest skuteczna. Bardzo zaniedbane elewacje blaszane trzeba szorować ręcznie. Wszelkiego rodzaju plamy tłuszczowe lub sadzowe będą stanowić opór dla miękkiego włosia szczotki niskociśnieniowej. Mycie po budowie lub remoncie prawdopodobnie nie będzie skuteczne przy wykorzystaniu tej metody. Najlepszym rozwiązaniem jest praktyka i próbowanie skuteczności na danym zabrudzeniu w odniesieniu do danego materiału.
W praktyce niskociśnieniowe mycie elewacji stosuje się wtedy, kiedy istnieją przeciwwskazania do wykorzystania sprężonego strumienia wody. Wysokie ciśnienie i duży wydatek wody znacząco przyspiesza i ułatwia prace czyszczące. Ponadto skutecznie usuwa zabrudzenia, które na trwałe związały się z powierzchnią, szczególnie chropowatą np. typu baranek lub kornik. Wykorzystanie preparatów chemicznych w określonych przypadkach może zostać ograniczone do koniecznego minimum w przypadku ciśnieniowego mycia elewacji. W przypadku metody niskociśnieniowej mycie elewacji opiera się na użyciu środków chemicznych o silnym i skutecznym działaniu.
Każda z tych dwóch technik czyszczenia ma swoje wady i zalety oraz zastosowanie. Odpowiedź na to pytanie zależy od ograniczeń, jakie napotyka się podczas czyszczenia danego budynku.
Oczywiście w tym artykule analizujemy prawidłowe i profesjonalne wykonanie usługi w danej metodzie. Niestety, ale często w praktyce dnia codziennego spotykamy „fachowców” lub amatorów czyszczenia, którzy w metodzie wysokociśnieniowej używają dysz rotacyjnych do czyszczenia elewacji – bo lepiej zbiera brud. W praktyce zbiera brud z tynkiem. Niestety, to bardzo nieodpowiedzialne podejście.
Profesjonalne czyszczenie elewacji, jakie stosujemy w firmie Brudtech od 2012 roku, polega na wyborze odpowiedniej i skutecznej metody mycia elewacji budynków. Prezentowane w artykule metody są skrajnymi podejściami do czyszczenia opartymi na niskim bądź wysokim ciśnieniu wody.
W praktyce doświadczeni wykonawcy potrafią wybierać skuteczne i bezpieczne sposoby czyszczenia. Doświadczenie i praktyka zawodowa jest najlepszym doradcą. Prawidłowe zastosowanie skutecznych preparatów czyszczących oraz dobór odpowiedniego strumienia i regulowanego ciśnienia wody (niskie, średnie lub wysokie ciśnienie) – czyli tzw. model hybrydowy czyszczenia będzie często najbardziej efektywną metodą czyszczenia.
Według nas nie trzeba wybierać pomiędzy metodą niskociśnieniową – soft wash, a metodą wysokociśnieniową. Większość metod czyszczenia najczęściej oparta jest na wykorzystaniu skutecznych preparatów czyszczących i dezynfekujących. W sytuacji, gdy jest to możliwe i nie ma przeciwwskazań, stosuje się płaski strumień wody pod ciśnieniem, który ułatwia i przyspiesza czyszczenie.
Dla przyszłych inwestorów radzimy, aby zwracać uwagę na jakość pracy ekipy czyszczącej, doświadczenie danych pracowników, opinie i referencje danych pracowników i firmy.
Z doświadczenia naszych Klientów wynika, że najczęstszą przyczyną fuszerek i strat na budowie są „niedoinwestowane firmy”. Niedoinwestowanie dotyczy zarówno firm, jak i tych inwestorów, którzy bardzo chcą oszczędzać na usługach. Nieszczęścia często chodzą parami.
Częstokroć można przeczytać w internecie różne opinie teoretyków i „fachowców” a także specjalistów od reklamy o wyższości jednej metody nad drugą. Uważamy, to za zbędny słowotok. Obie metody są narzędziami w rękach specjalistów. Specjaliści w oparciu o wiedzę i doświadczenie potrafią wykonać profesjonalne, skuteczne i bezpieczne mycie i czyszczenie elewacji.
Poniżej na zdjęciach zamieszczamy realizacje, które wykonaliśmy dla Inwestorów wykorzystując niskociśnieniową metodę – soft wash – mycia tynków cienkowarstwowych.
Jak widać, na przedstawionych zdjęciach osiągnięty efekt przy użyciu zastosowanych metod jest bardzo zadowalający. Nasi inwestorzy cenią sobie fachowe podejście do tematu, a także rozległą wiedzę popartą tysiącami realizacji. Wszystko to sprawia, że nasze usługi czyszczenia jakościowego materiałów budowlanych stoją na wysokim poziomie i są wysoko oceniane przez Klientów.
Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem odświeżenia elewacji Twojego budynku to zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dobierzemy odpowiednią metodą i osiągniemy najlepszy możliwy efekt czyszczenia.
@ 2012 - 2024 | Mycie dachów | Mycie elewacji | Czyszczenie kostki brukowej | Impregnacja | Brudtech