Mycie elewacji z cegły klinkierowej jest to czynność polegająca na usunięciu zabrudzeń, które zwarły z twarda powierzchnia lica cegły klinkierowej. Cegła klinkierowa jest materiałem twardym, więc mycie elewacji z cegły klinkierowej jest banalnie proste. Do tego celu wystarczy nam myjka ciśnieniowa o płaskim strumieniu wody. Większość zwykłych zabrudzeń atmosferycznych i biologicznych przy regularnej pielęgnacji muru powinna z łatwością zejść. Nie sposób uszkodzić cegłę klinkierową myjką ciśnieniową typu karcher lub podobnych urządzeń dostępnych dla konsumentów. Mycie klinkieru jest bezpieczne. Natomiast uważać należy na fugę cegły klinkierowej, ponieważ te są zdecydowanie bardziej delikatne. Fugi ulegają również osłabieniu poprzez wrastający w fugę mech. To właśnie dlatego powinno wykonywać się mycie elewacji z cegły klinkierowej regularnie.
Chcesz wyczyścić elewacje z cegły klinkierowej? Zrobimy to profesjonalnie i skutecznie! W dodatku posiadamy bardzo atrakcyjne ceny.
lub
Najczęściej cegły klinkierowe cierpią na wykwity wapienne oraz na plamy z żelaza po natrysku wodą ze studni ogrodowej. Na powyższym zdjęciu widzimy fragment ogrodzenia wykonanego z cegły klinkierowej. Białe naloty to wykwity wapienne, które wychodzą z wnętrza ogrodzenia. Cześć z nich pochodzi z cegły a część z samej fugi. Tego typu zabrudzenie nie da się usunąć poprzez mycie ciśnieniowe. Jeśli mamy do czynienia z ciężkimi zabrudzeniami – wykwity wapienne – należy wykonać czyszczenie klinkieru. Procedura usuwania wykwitów wapiennych jest kilkuetapowa, czasochłonna i kosztowna.
Otrzymaj darmową wycenę na usługę mycia elewacji z cegły klinkierowej. Zapewniamy profesjonalny efekt i przystępną cenę.
lub
Profilaktyczną pielęgnację cegły klinkierowej można wykonać samemu, o czym wspomnieliśmy we wstępie. Jeśli natomiast brakuje Ci sprzętu, chęci lub budynek jest wysoki i niewygodny w dostępie polecamy skorzystać z usług doświadczonego wykonawcy. Podstawowe zabrudzenia takie jak kurz i piasek, a także delikatne ślady pleśni i glonów powinny być podatne na mycie. Usługę taką można wykonać za pomocą lanc teleskopowych i myjki ciśnieniowej.
Natomiast jeśli mamy do czynienia z wieloletnimi zabrudzeniami lub jest możliwość, że na klinkierze pojawił się biały nalot wapienny, osiadły sadze, lub tłuste zabrudzenia komunikacyjne to wtedy polecamy czyszczenie klinkieru. Metoda klasyczna w oparciu o chemię czyszczącą będzie dużo bardziej skuteczna w praktyce.
Mycie klinkieru octem jest domowym sposobem na usunięcie świeżych wykwitów wapiennych. Delikatne zabrudzenia na przykład smugi i zacieki wapienne – wykwity wapienne – możemy spróbować usunąć, wykonując mycie klinkieru octem. Aby wykonać mycie octem polecamy zaopatrzyć się w ściereczkę, którą nasączamy octem oraz gąbkę do mycia naczyń. Naprzemiennie nasączamy plamę octem i staramy się metodą tarcia usunąć wykwity wapienne. Metoda jest skuteczna na świeże i delikatne zabrudzenia.
Wykorzystanie octu do mycia klinkieru to najtańsza z możliwych metoda czyszczenia klinkieru. Koszt zakupu 1 litra octu to około 5zł.
Mycie klinkieru z mchu należy wykonywać dość regularnie. Mech na klinkierze nie jest niebezpieczny, ponieważ klinkier jest twardym materiałem i nawet po wielu latach jesteśmy w stanie doprowadzić klinkier do wyglądu nowości. Zdecydowanie inaczej sytuacja przedstawia się w stosunku do fug. Fuga jest nierozłącznym elementem wykorzystywanym przy budowie ścian lub ogrodzeń z klinkieru. Fuga jest wykonana z innych delikatniejszych w utrzymaniu surowców. Mech stosunkowo szybko zaczyna porastać fugę i wrastać się w nią. Proces wrastania mchu w fugę powoduje jej osłabienie i w rezultacie kruszenie materiału. Prawie większość 10-letnich fug, które są porośnięte mchem i nigdy nie były czyszczone z mchu, są mocno zredukowane. W trakcie procesu mycia klinkieru taka fuga będzie kruszyć się i wylatywać razem z mchem, który jest w nią wrośnięty.
Czyszczenie klinkieru to procedura wieloetapowa. Ilość etapów i rodzaj zastosowanych metod czyszczenia zależy od stopnia skażenia zabrudzeniem. Zabrudzenia na klinkierze mogą pochodzić z wewnętrznych warstw materiału budulcowego poprzez rozpuszczanie się soli wapiennych i ich zastyganie na licu cegły klinkierowej. Drugim typem zabrudzeń są plamy nabyte poprzez działanie czynników zewnętrznych.
Czyszczenie klinkieru krok po kroku przedstawimy jak usunąć zabrudzenia. Najbardziej skrajnym zabrudzeniem są grube złogi wykwitów wapiennych, które mogą wylewać się z fugi pomiędzy cegłami klinkierowymi. Przy grubych złogach konieczne będzie zrywanie warstw zabrudzenia. Zrywanie warstw złogów wapiennych można wykonać przy użyciu maszyn pomocniczych lub ręcznie w zależności od sytuacji. Procedura jest o tyle niebezpieczna z uwagi na ryzyko uszkodzenia klinkieru. W dalszej części przystępuje się do czyszczenia chemicznego specjalistycznymi preparatami do usuwania złogów wapiennych. Ten etap można powtarzać po wielokroć do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Niezbędne będę w tym etapie akcesoria i narzędzia ręczne, ponieważ takich zabrudzeń nie usuniemy samym polewaniem preparatem czyszczącym. Na koniec całość powierzchni należy umyć wodą, żeby przywrócić naturalne PH powierzchni.
Rodzaj usługi | Cena za m2 |
---|---|
Mycie klinkieru – odświeżanie, odtłuszczanie muru | od 10 zł |
Czyszczenie cegły klinkierowej z nalotów wapiennych, sadzy, usuwanie przebarwień | od 30 zł |
Cena za mycie i czyszczenie klinkieru uzależniona jest od metrażu, czasochłonności prac, trudności wykonania usługi, rodzaju faktycznych zabrudzeń, dostępu do mediów oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań zleceniodawcy. Wycena jest darmowa.
@ 2012 - 2024 | Mycie dachów | Mycie elewacji | Czyszczenie kostki brukowej | Impregnacja | Brudtech