Czyszczenie i mycie elewacji akrylowej

Czyszczenie i mycie elewacji akrylowej.

Elewacja wykonana z tynku akrylowego jest jednym z najpopularniejszych rodzajów wykończeń elewacji budynków w polskim budownictwie. Jak każdy typ elewacji opartą na tynku cienkowarstwowym należy odpowiednio pielęgnować. Podstawową metodą utrzymania elewacji jest mycie i czyszczenie elewacji budynku. W poniższym artykule opiszemy w jaki sposób czyścić elewacje akrylową budynku?.

Co to jest elewacja akrylowa? Skład tynku akrylowego.

Elewacja akrylowa jest to masa tynkowa ułożona na ścianie, najczęściej na ociepleniu ściany (styropian, siatka, klej). Jej grubość to około 3 milimetry w zależności od metody wykonania. W skład tynku nazywanego akrylowym wchodzi: żywica akrylowa, kruszywo oraz spoiwo. Żywica akrylowa i spoiwo ma za zadanie utrzymanie wytrzymałości i twardości tynku. Kruszywo jest materiałem budulcowym o uziarnieniu od 1 do 3 milimetrów w zależności od wybranego rodzaju tynku. Kruszywo pokryte jest żywicą akrylową i spoiwem w procesie mieszania. Jeśli tynk posiada kolor w składzie obecny jest również pigment danego koloru. Zwartość kruszywa to około 75%, pozostałą część tynku stanowi żywica akrylowa, spoiwo, pigment danego koloru.

Właściwości elewacji akrylowej

Elewacje akrylowe – tynki akrylowe – są wytrzymałe, odporne na ścieranie i stosunkowo twarde. Ich niewątpliwą zaletą jest również łatwa dostępność i cena. Natomiast mają JEDNĄ wadę. Elewacje akrylową stanowią dobrą pożywkę dla mikroorganizmów, dlatego też ŁATWO ulegają przebarwieniom i porastają m.in glonami, algami i grzybami.

Zabrudzenia na elewacji akrylowej

Elewacja akrylowa stanowi łatwą pożywkę dla mikroorganizmów, które żywią się i rozwijają w porach tynku elewacji. Porastanie elewacji przez glony, grzyby i inne mikroorganizmy początkowo nie rzuca się w oczy. Bardzo dobrze widać to na mocno przemokniętej ścianie elewacji, w tym momencie algi, glony i grzyby nabierają wyrazistego koloru.

Poniższe zdjęcia pokazują bardzo zaniedbaną 15 letnią elewacje akrylową przed, w trakcie i po myciu w słoneczny dzień. 
elewacja akrylowa przed myciem, widok w słoneczny dzień

Pierwsze zdjęcie pokazuje front budynku, wykonane w słoneczny dzień. Na elewacji nie widać skali problemu, ilości glonów, grzybów i porostów, które porostły tynk akcrylowy. Porosty pokrywając tynk akrylowy wrastają się w niego tworząc pęknięcia, osłabiając go co pogarsza jego właściwości techniczne i wizualne.

Drugie zdjęcie pokazuje jak glony i porosty pod wpływem wilgoci podczas oprysku chemicznego uwydatniły swoją obecność. Gołym okiem widać jak dużo ich jest, i że pokryły cała ścianę elewacji. Na mokro ściana budynku wygląda bardzoi nieestetycznie.

Trzecie zdjęcie przedstawia wyczyszczoną elewacje akrylową. Tynk jest wolny od zabrudzeń biologicznych (glony, grzyby, algi, porosty) oraz od zanieczyszczeń atmosferycznych (piasek, kurz, inne).

Jak czyścić elewacje akrylową?

Do czyszczenia elewacji akrylowej najlepiej zamówić profesjonalną firmę z dużym doświadczeniem w czyszczeniu danego typu budynków i danego rodzaju elewacji. Profesjonalna firma powinna mieć odpowiednie środki dostępu do wysokich partii budynku, profesjonalne urządzenia czyszczące, skuteczna i sprawdzoną chemie i duże doświadczenie w czyszczeniu elewacji. 

Dobrze zainwestowane pieniądze w odpowiednią firmę pozwolą Państwu uzyskać czystą od zabrudzeń biologicznych i atmosferycznych, wyglądającą jak nowa powierzchnie elewacji bez uszkodzeń tynku elewacyjnego oraz terenu.

Własnoręczne próby czyszczenia lub zamawianie tacnich fachowców może skończyć się zaciekami, porysowaną elewacją, powybijanym kruszywem tynku elewacyjnego lub zniszczeniami wokół budynku i na budynku.

Firma Brudtech posiada wszystkie atrybuty profesjonalnej firmy, która wielokrotnie z sukcesem, ku zadowoleniu Klientów realizowała czyszczenie elewacji akrylowej ze wspaniałym efektem. Efekty naszych prac dostępne są w Galerii – link.

Cena mycia elewacji akrylowej

Cena mycia elewacji akrylowej zaczyna się od 5 zł za m2 powierzchni tynku.
Cena mycia może się różnić dla każdej realizacji i być wyższa w poszczególnych sytuacjach.

Aby uzyskać szczegółową wycenę prosimy o przesłanie zdjęć obiektu wraz z przyległym terenem na numer telefonu 512 505 510 lub na adres wycena@brudtech.pl

Pełen cennik dostępny jest tutaj – cennik.

Zadzwoń i dowiedz się więcej o myciu twojej elewacji budynku pod numerem telefonu – 512 505 510.